Słowniczek RPGowy

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 4 definicje in this directory beginning with the letter K.
Kampania
Szereg przygód, które łączą się w jedną, spójną historię. Kampanie są zazwyczaj długie, potrafią trwać latami i składają się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu, sesji.

Karta postaci
Kartka lub dokument elektroniczny, na którym zapisane są wszystkie ważne cechy postaci, którą gra dany Gracz. Na karcie postaci znajdują się informacje ogóle (jak płeć, wzrost czy wiek), cechy określające budowę postaci (jak siła czy zręczność) oraz jej umiejętności społeczne (np charyzma), a także wszystkie umiejętności, wiedza i ekwipunek.

Karta X
Karta X jest swoistym kołem ratunkowym dla osób, które poczują się niekomfortowo podczas sesji, z powodu jakiegoś jej elementu. Najczęściej ma formę kartki A4 z narysowanym iksem. W momencie, gdy na sesji wydarzy się coś, co spowoduje dyskomfort u Gracza, dotyka on tej karty i Mistrz Gry natychmiast przerywa sesję, dając Graczom kilka minut na ochłonięcie. Następnie podejmuje sesję dalej, usuwając z niej element, który wywołał użycie karty X. Jest ona elementem RPGowego BHP. Warto podkreślić, że sama Karta X nie rozwiąże problemu, a tylko zasugeruje nam, że jakiś się pojawił, ponieważ jej założeniem jest, że nie dyskutujemy z Graczem, który jej użył, nie pytamy dlaczego. Po prostu robimy przerwę w sesji, a potem jedziemy dalej.

Kwiatki z sesji
Śmieszne sytuacje czy dialogi. Dobry kwiatek z sesji zawiera też kontekst danego wydarzenia, i bawi także osoby postronne.
PROO