Słowniczek RPGowy

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 3 definicje in this directory beginning with the letter M.
Mechanika
To zbiór zasad dotyczących rozgrywki. Mechanikę najłatwiej porównać z instrukcją do gry planszowej. To właśnie ona mówi nam jak stworzyć postać, jak walczyć, jak rzucać czary czy rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Najczęściej mechanika opiera się na kościach wielościennych (k4, k6, k8, k10, k12, k20 lub k100) czy kościach dedykowanych (jak do systemu FATE czy FU), ale może się też opierać na kartach czy połączeniu obu powyższych. Mechaniką może być nawet rzut monetą. Podsumowując, każda zasada, której używamy na sesji, to mechanika.

Mistrz Gry (MG)
(Narrator, Mistrz Podziemi, Starosta, Sędzia, Matka - różne systemy różnie nazywają tą rolę, ale najpopularniejszym terminem jest Mistrz Gry) To osoba prowadząca rozgrywkę. Swoisty reżyser wydarzeń. To właśnie Mistrz Gry przygotowuje scenariusz tego, co spotka bohaterów graczy i to on kontroluje przebieg każdej sesji, reagując na pomysły graczy.

Multisesja
Multisesja to rozbudowany system sesji, w którym bierze udział kilka drużyn. Najczęściej pierwszy etap to cztery sesje, prowadzone przez czterech Mistrzów Gry, oparte na założeniach jednego scenariusza. Z tych czterech drużyn gracze, i Mistrzowie Gry, typują grupę najlepszych graczy i tworzą oni finałową drużynę, która, prowadzona przez dwóch MG, rozgrywa finał przygody.
PROO