Słowniczek RPGowy

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 9 definicje in this directory beginning with the letter S.
Sandbox
Inaczej zwany piaskownicą, to styl gry dający dużą dowolność dla przebiegu rozgrywki tak Graczom jak i Mistrzowi Gry. Termin ten służy do określania gier, w których graczowi jest udostępniany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki. Konwencja, w której Mistrz Gry przychodzi na sesję bez wcześniej przygotowanej fabuły. Powstaje ona „w locie” podczas interpretacji działań graczy, wyników rzutów losowych oraz reakcji świata na ich poczynania. Bardzo dużo wiedzy na temat konstrukcji sandboxa można znaleźć na blogach: https://lochyilasery.wordpress.com/2018/11/11/wstep-do-sandbox-i/ http://batintheattic.blogspot.com/2009/08/how-to-make-fantasy-sandbox.html

Say Yes Or Roll Dice
“Powiedz tak, albo rzuć kośćmi” ogólna zasada umieszczana w niektórych systemach RPG, zakładająca, że gracze nie muszą rzucać za każdym razem podczas wykonywania jakiejś czynności, ale tylko wtedy gdy wynik testu ma znaczenie dla fikcji. Na przykład podczas jazdy samochodem z punktu A do punktu B gracze nie muszą rzucać. Ich postacie dotrą na miejsce. MG może za to zarządzić rzut, jeśli wynik testu jest znaczący dla danej sytuacji. Jeśli postacie graczy próbują dostać się z punktu A do B szybko, taki test może być zarządzony przez MG.

Scenariusz
Scenariuszem nazywamy opis przygody (kampanii), który zawiera sugerowane wydarzenia, przed którymi zostaną postawieni gracze, opisy lokacji i postaci niezależnych.

Scenariusz liniowy
Najprostszy i najczęściej krytykowany, zapis przygody. Scenariusz liniowy przypomina gotowy film lub spektakl. Fabuła ma się potoczyć od punktu A do punktu B z góry ustaloną ścieżką, nie pozostawiając graczom zbyt dużego pola do popisu. Taki scenariusz ma opisane konkretne wydarzenia, które dzieją się w ustalonym odgórnie przez autora lub mistrza gry czasie i chronologii. Scenariusze liniowe są dobre na rozpoczęcie swojej przygody z grami RPG, gdy Mistrz Gry i Gracze są jeszcze niedoświadczeni, nie mają odwagi improwizować i wolą “bezpiecznie” sprawdzić, czym są RPGi w rzeczywistości.

Sesja
Sesją nazywamy spotkanie Mistrza Gry i Graczy, na którym drużyna rozgrywa zaplanowaną przez MG historię. Standardowa sesja trwa około 4 godzin, ale zdarzają się też sesje godzinne, jak i sesje kilkunastogodzinne. Długość sesji zależy od całej drużyny i jest ustalana na początku rozgrywki.

Sesja zero
To spotkanie startowe. Pierwsza sesja, niekoniecznie związana z zaplanowaną przygodą czy kampanią, na której Gracze i Mistrz Gry poznają się, poznają swój styl gry/prowadzenia oraz klimat rozgrywki. Sesja zero ma drużynie pokazać, czy będzie się razem dobrze bawiła.

Setting
Setting (lub tło) można określić jako świat, w którym będzie się rozgrywała opowieść sesji RPG. To właśnie setting inicjuje główne tło i nastrój opowieści. Może obejmować kulturę, okres historyczny czy geografię.

Wyróżniamy kilka rodzajów settingów, np. fantasy, science fiction, historyczny.

Storytelling
Jest to sposób prowadzenia rozgrywki bez wykorzystania mechaniki. To snucie opowieści, w której to Mistrz Gry, autorytatywnie, podejmuje decyzje, czy dana akcja postaci gracza się udała, czy nie.

System
Zintegrowany zbiór informacji, zawierający zasady (tzw. mechanikę gry) oraz opis świata, pozwalający na grę w określoną grę fabularną (RPG).

Systemy RPG najczęściej mają formę kilkusetstronicowego podręcznika lub zestawu podręczników, w których znajdziemy opis świata, jego historię, mechanikę rozgrywki, ale także, często, przykładowe scenariusze oraz ilustracje przedstawiające świat gry.
PROO