Słowniczek RPGowy

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 4 definicje in this directory beginning with the letter R.
Railroad
Często pejoratywne określenie scenariusza liniowego lub sposobu prowadzenia. Odnosi się najczęściej do scenariusza czy sesji, na której gracze mają bardzo małe lub nie mają żadnych możliwości wpływania na fabułę scenariusza, a ich rola ogranicza się do bycia widzami.

RAW vs RAF
RAW (Rules as Written) Rules as Written, czyli granie zgodnie z zasadami. Zasada dotycząca grania maksymalnie zgodnie z mechaniką, by nauczyć się danego systemu, zrozumieć jego koncepcję oraz poznać jego specyfikę. RAF (Rules as Fun) Rules as Fun, czyli granie z priorytetem dobrej zabawy, zakłada zmienianie zasad ad hoc w zależności od sytuacji przy stole.

RPG
Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci.

RPG to rodzaj gry, który, oglądany z boku, przypomina teatr. Mamy tutaj (najczęściej) prowadzącego rozgrywkę, zwanego Mistrzem Gry, Narratorem, Mistrzem Podziemi i t.p. oraz uczestników rozgrywki, czyli graczy. Mistrz Gry przygotowuje zarys scenariusza danej rozgrywki zaś gracze tworzą fikcyjnych bohaterów i przeprowadzają ich przez przygody, które podrzuca im Mistrz Gry. Można więc Mistrza Gry porównać do reżysera zaś graczy do aktorów, tyle że scenariusz i aktorstwo są improwizowane, ponieważ Mistrz Gry reaguje na pomysły graczy.

Rules Heavy vs Rules Light
Ciężkie (skomplikowane) zasady vs lekkie (proste) zasady - Systemy RPG mają różny stopień uszczegółowienia i komplikacji zasad gry. Istnieją gry których zasady mieszczą się na jednej lub kilku stronach, oraz takie które mają kilka podręczników pełnych zasad szczegółowych.
PROO